Nedaleko od Sovolusk se nachází vesnice Žežice, pod které právě Sovolusky katastrálně spadají. V dřívějších dobách pařily Sovolusky pod žežickou farnost. Ze Sovolusk se dá do Žežic dojít po silnici nebo také lesem, a to buď více používanou cestou přes trampské místo Čtyřlístek nebo cestou, kterou již téměř nikdo nezná a na starých mapách byla značena jako Kostelní.
V Žežicích stojí velmi půvabný kostel sv. Petra a Pavla, který byl postaven v roce 1470 na místě staršího kostela z roku 1352, ze kterého se zachoval pozdně gotický presbytář. Roku 1780 k němu byla přistavěna nová barokní loď s věží. Vyjma původní renesanční křtitelnice je zařízení kostela již novodobé a jeho součástí je rovněž křížová cesta připomínající jednotlivé události spojené s ukřižováním Krista, tedy od jeho odsouzení až po uložení Kristova těla do hrobu.
Kostel je obklopen bývalým hřbitovem, ze kterého zbyla již jen torza několika náhrobků. Na jednom z nárožních opěráků presbytáře a na severní straně sakristie jsou zobrazeny znaky Lungviců. Na věži je vidět letopočet 1780. Součástí zdi kolem areálu kostela, vlevo od vstupní brány, je kříž z konce 18. století. Na boční zdi kostela se nalézá pamětní deska obětem 1. světové války, přičemž zde najdeme také jména tří obyvatel Sovolusk (Soblitz): Franz Jenatschke, Rudolf Dörre a Eduard Tampe.
V předešlých letech kostelík po dlouhé době ožil, a to díky nemalé občanské iniciativě ve spojení s ústeckým arciděkanstvím. Bohužel aktivity pak byly narušeny pandemií a nyní jen můžeme doufat, že kostel opět brzy ožije a jeho okna se zase rozsvítí do tmy. Ne každá vesnice má to štěstí, že má ve svém jádru tak krásnou, relativně zachovalou a památkově velmi cennou historickou dominantu. Snad si toho žežičtí obyvatelé váží.