sovolusky-18.jpg

7. září 2023 uplyne 693 let od první doložitelné zmínky o Sovoluskách.

Článek o Sovoluskách v Obecním 
zpravodaji Chuderovska 7. 6. 2020
Der Artikel über Soblitz im kommunalen Newsletter 
Chuderov 7. 6. 2020
01.jpg
02.jpg
Byli jsme velmi potěšeni, že nám bylo umožněno přispět článkem o Sovoluskách do Obecního zpravodaje Chuderovska. Snad mohou být naše aktivity inspirací pro další lidi a sousedy v okolních obcích. Také je velmi potěšující a pozitivní, že podoba nynějšího zpravodaje se oproti předešlým letům výrazně změnila jak po obsahové stránce, tak rovněž vizuálně. Z toho máme velkou radost.
Zde si můžete přečíst celý text o Sovoluskách:

Na návštěvě v Sovoluskách
7. září 2020 uplyne 690 let od první doložitelné zmínky o Sovoluskách, které jsou jednou z menších obcí Chuderovska. Žije nás zde pospolu dvacet dva obyvatel, z čehož více jak čtvrtinu tvoří děti. Náš společný prostor, život a aktivity samozřejmě sdílíme s našimi dalšími sousedy, kteří mají v Sovoluskách své chalupy a chaty. Dlouhodobě se snažíme o budování společné sousedské komunity a přátelských vztahů napříč generacemi.

A jaké jsou naše aktivity? Od roku 1996 sami kompletně obstaráváme náves obce Sovolusky a další veřejná prostranství kolem všech našich pozemků, včetně sekání trávy nebo vysazování stromů a keřů. Nelze také opomenout naše okrašlovací aktivity návse spojené s daným ročním obdobím, či svátky. Průběžně od 90. let budujeme a pečujeme o alej při cestě do Sovolusk.
Od roku 2010 každoročně organizujeme letní Sovoluské slavnosti, jejichž součástí je vystoupení místního divadelního uskupení Rezkovo rodinné theatrum. Po celý rok organizujeme mnoho a mnoho sousedských aktivit, nebo prostě jen s radostí trávíme společný čas na návsi pod lípou.
V posledních letech jsme např. iniciovali opravu křížku na návsi, a to ve spojení s obcí Chuderov a MAS Labské skály, zhotovili jsme novou turistickou tabuli a nechali vyrobit smaltovanou ceduli vítající příchozí návštěvníky. V altánu na návsi si mohou turisté vzít pohlednici jako vzpomínku na výlet do Sovolusk.

A jaké máme plány a co sami nezmůžeme? Samozřejmě chceme pokračovat ve všech našich bohulibých aktivitách, pokud nám budou stačit síly. Rádi bychom v blízké době připravili alespoň několik turistických rozcestníků v naší vsi a nejbližším okolí.  Co se týče našich přání, která nejsme sami schopni realizovat, tak rybníček na naší návsi by si rozhodně zasloužil rekultivaci a totéž bychom přáli i cestě kolem rybníka a části silnice ve vesnici, která navazuje na již opravenou silnici.
Jsme rádi, že nás naše životní osudy takto spojily na jednom malém, krásném místě. Máme mnoho vizí a představ, snažíme se být angažovanými lidmi, pečovat o své okolí a především budovat stálé a pevné sousedské vztahy. A jak říká jeden z našich milých sousedů: "Já jsem tak nějak spokojen". Toho se snažíme držet.

 
03.jpg

Mapy

Historická mapa 1774 (podle Müllerovi mapy)
mapa10.jpg

Historická mapa 1834 (F. J. J. Kreibich)

mapa7.jpg
Historická mapa 1836-1852
mapa3.jpg

Historická mapa 1869 (K. Kořistka)

mapa8.jpg

Historická mapa 1922 (L. Panuška)

mapa11.jpg

Historická mapa 1938 (vydal R. Adam, Dresden)

mapa9.jpg
Další historické mapy 
mapa4.jpg
mapa5.jpg
mapa6.jpg
Snímkování z roku 1954
snimkovani-1954.jpg
snimkovani-1954-02.jpg
Turistické mapy
turisticka-mapa.jpg
turisticka-mapa2.jpg
Copyright © Sovolusky 2022
Pro lepší fungování tohoto webu využíváme soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one