sovolusky-18.jpg

7. září 2023 uplyne 693 let od první doložitelné zmínky o Sovoluskách.

Velikonoční čas 19. 3. 2018
Die Osterzeit 19. 3. 2018
02.jpg
Polovina března se nese ve znamení zcela zimního počasí a velikonočně nazdobenou náves doprovází sníh a mráz. V posledních dnech klesly ranní teploty pod 10 stupňů pod nulou. Nicméně v předešlém týdnu, který naopak přinesl pár dní velmi teplých, jsme stihli provést úklid altánu, vyhrabat náves, ostříhat pár vrbek u rybníka a poklidit prostor kolem ohniště. Těšíme se na velikonoční čas a snad se nám podaří se sousedsky setkat i v nepříznivém počasí, abychom si připomněli  mnoho společných chvil pod lípou, protože zimní období je vždy v tomto ohledu poněkud omezující.
Příští týden máme před sebou škaredou středu, zelený čtvrtek, velký pátek a po těchto významných dnech bude následovat bílá sobota, hod boží velikonoční a velikonoční pondělí. Máte-li zájem dozvědět se více informací k času velikonočnímu, můžeme vřele doporučit obsáhlou knihu historika, folkloristy a etnografa Čeňka Zíbrta s názvem Veselé chvíle v životě lidu českého. A pokud vás zajímá spíše velikonoční kuchyně, zalistujte si v knize Velikonoční staročeské vaření od Pavla Martina (s ilustracemi Josefa Lady a Mikoláše Alše).

A na závěr si dovolím uvést recept ze studie Gastronomie v českém a saském Krušnohoří z kulturně-historického pohledu (autor Gotthard B. Schicker).
Kopřivová polévka (Brenneselsuppe): Tato jednoduchá selská polévka patří k pokrmům, které se za starých časů v Krušných horách připravovaly bezmála po celý rok – taktéž v různých variantách. Vysoký podíl minerálních látek jako hořčík, vápník a křemík i vitaminů A a C, ale také vysoký obsah bílkovin byl odedávna ceněn. Obzvlášť rozšířené byly kopřivové pokrmy v dobách bídy (v Krušnohoři zejména během velkého hladomoru v letech 1770-1771), kdy se na úkor listové zeleniny jako špenát nebo zahradní salát pěstovaly výživnější rostliny.

Kopřivová polévka (recept)
Umyjeme pět až deset hrstí mladých kopřiv, spaříme je, slijeme (vývar schováme). Spařené kopřivy nakrájíme na jemno. Jednu malou cibuli zpěníme v přepuštěném másle (nebo oleji) dozlatova. Vše zalijeme litrem zeleninového vývaru a necháme cca 5 minut na slabém plameni vařit. Čtyři vejce rozšleháme s trochou mouky a za stálého mícháni vlijeme do polévky. Dochutíme solí, pepřem a trochou muškátového oříšku (nebo květu). Polévku můžeme dále zahustit 200 ml smetany nebo kyselého mléka. Navrch posypeme jemně nakrájenými čerstvými listy kopřivy nebo květy hluchavky.

 
04.jpg
01.jpg
05.jpg
03.jpg

Mapy

Historická mapa 1774 (podle Müllerovi mapy)
mapa10.jpg

Historická mapa 1834 (F. J. J. Kreibich)

mapa7.jpg
Historická mapa 1836-1852
mapa3.jpg

Historická mapa 1869 (K. Kořistka)

mapa8.jpg

Historická mapa 1922 (L. Panuška)

mapa11.jpg

Historická mapa 1938 (vydal R. Adam, Dresden)

mapa9.jpg
Další historické mapy 
mapa4.jpg
mapa5.jpg
mapa6.jpg
Snímkování z roku 1954
snimkovani-1954.jpg
snimkovani-1954-02.jpg
Turistické mapy
turisticka-mapa.jpg
turisticka-mapa2.jpg
Copyright © Sovolusky 2022
Pro lepší fungování tohoto webu využíváme soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one