V roce 1905 byla u Labe v Neštěmicích založena továrna Tonaso (dříve Solvayovi závody) na výrobu sody. Lanovka z Tonasa vedla přes Neštěmice za Radešínský vrch. Nevíme, v jakém roce lanovka vznikla, ale ještě na snímkování z roku 1953 není. Když jdete od autobusové zastávky směrem právě na Radešínský vrch a dojdete až na kopec k lesu, pokračuje zde zcela rovná cesta lesem. Tudy právě vedla lanovka a touto cestou se dostanete k rekultivované výsypce, která z některých úhlů pohledu již nepůsobí až tak podezřele, ale přesto si člověk uvědomí, že tvar kopce v krajině není přirozený. K výsypce se také dostanete z Radešína, když v jeho horní části odbočíte doleva směrem na Arnultovice. Tam pak v pravotočivé zatáčce naleznete odbočku doleva na turistickou cestu a tam se před vámi otevře výhled na rekultivovanou výsypku v celé její velikosti.
Lanovka z Tonasa vyvážela za Radešín vedlejší produkty z výroby sody, tedy nevypálený vápenec a škvár. V roce 1980 byla za pomoci trhavin vytvořena stavební jáma pro rozšíření stávajícího úložiště vápenných kalů. Jáma měla rozměry 50 x 70 metrů, hloubku 6,5 metru. Výlom o objemu 23 tisíc m3 byl proveden 3.10.1980. Bylo odpáleno téměř 6 tun trhavin rozmístěných do 350 vrtů.
Dle dobového filmového dokumentu byla výsypka skutečně monstrózní. V roce 1991 se soda přestala vyrábět. Skládka pak byla sanována do roku 1994 firmou Skanska. Ta terén urovnala, zatěsnila fólií a metrovou vrstvou jílu. Na ni pak byla navezena půda a vysázeny stromy. V podpovrchových vodách díky výsypce vzrostlo množství chloridů a síranů, což jsou sice látky, které se běžně nacházejí v přírodě, ovšem problém se dotkl například obyvatel Chuderovce. Voda z místních studní se stala nepitnou, a proto sem tehdejší správa byla nucena nechat zavést vodovod. Na leteckých mapách vidíte současný stav.