Díky přístupnému digitalizovanému archivu jsme nalezli dvě listiny, které se dotýkají Sovolusk. Jedna z nich představuje
dokonce první zmínku o naší vesnici.
První zmínka o vesnici pochází ze 7. září 1330. Listina je uchována v jednom křížovnickém archivu v Praze. Jelikož byla velmi poškozena, byla listina nalepena na plátno. Doslovné znění je otištěno v knize listin města Ústí nad Labem a říká, že jistý Johann von Lungwitz (Jan z Lužce) od tehdejšího představeného špitálu sv. Materny, od Mikoláše von Meitzen (Mikoláše z Míšně), převzal ve vesnici Sobolus jeden akr půdy na šest let za roční poplatek 15 pražských grošů a každý rok na svátek sv. Michala měl odvést daň právě platnému představenému kláštera (špitálu). Na obrázcích je zmíněná listina z roku 1330. Text čerpá z Beiträge zur Heimatkunde z roku 1921.
Z listiny jsou ještě čitelní pouze někteří svědci ujednání: Heymann Wegner, Heřman, Kunčík (Cunczico), měšťané ústečtí.
8. května 1413 prodal řádový představený křížovníků ]ohann (Jan) v souhlase s celým konventem svůj dvůr s poli a lesem, který ležel mezi po!y tohoto dvora, prozíravému Gynrovi (Jírovi) a jeho dědicům a právoplatným následníkům podle emfiteutického práva, lidově nazývaného purkrabské právo, za 7 kop pražských grošů s podmínkou, že každý rok dá jako poplatek komturovi špitálu sv. Materny v Ústí nad labem 22 grošů a 2 slepice v den Kristova narození a kopu vajec k velikonočním svátkům. Když jednou jmenovaný kupec svou povinnost v den svátku nesplní nejpozději do osmi dnů, dostane pokutu 5 grošů a tato pokuta se bude dalších 14 dní zvyšovat, dokud nebude zaplacena včetně úroků. Tento dvůr musí brát v úvahu, že tato povinnost platit daň spadá vždy na další dědice a pokrevní příbuzné a po smrti všech dědiců přejde dvůr zpět pod špitál. Tato kupní listina byla ještě v roce 1505 neporušena, 16. listopadu byl její obsah potvrzen řádovým velmistrem Matyášem v Praze. Na obrázcích je zmíněná listina z roku 1413.Text čerpá zBeiträge zur Heimatkunde z roku 1921.